Вкусно, а едноставно: Колач со шлаг и карамел кој ќе ве освои!

Вкусно, а едноставно: Колач со шлаг и карамел кој ќе ве освои!

Овој вкусен колач е едноставен за подготовка, а ќе го обожава целото семејство…

Состојки:

 • 150 гр брашно
 • 1/2 лажица прашок за печиво
 • 80 гр путер
 • 60 гр шеќер
 • ванилин шеќер
 • 1 јајце
 • рендана кора од лимон
 • 200 гр суви сливи
 • 200 гр мармалад од сливи
 • 125 гр шеќер
 • 1 лажица лебни трошки
 • 3 белки
 • карамел прелив

Начин на подготовка:

 1. Натопете ги сливите во млака вода и кога ќе омекнат изблендирајте ги со растопениот мармалад.
 2. Замесете тесто од брашно и прашок за печиво, јајце, парчиња путер, шеќер, ванила и рендана кора. Облкувајте во топка, замотајте и оставете го во фрижидер половина час.
 3. Развлечете го тестото и со него обложете го дното и страните од калап за пита. Ставете во загреана рерна на 175 степени и печете околу 15 минути, па на него ставете го подготвениот фил од сливи и печете околу 10 минути.
 4. Питата извадете ја од печка, ставете цврст снег од белки кои сте ги измиксале со шеќер и печете додека снегот не добие златна боја.
 5. Исечете на коцки, прелијте со карамел, послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text