Натпросечно високи температури – промена со времето

Натпросечно високи температури – промена со времето

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло со натпросечни дневни температури на повеќе места низ државата. Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 26 до 35 степени. УВ-вредноста ќе изнесува 7.
Во Скопје слично време, претежно сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 35 степени.Под влијание на нов влажен бран, попладне почнувајќи од запад облачноста ќе се зголемува, а кон крајот на денот и во вторник претпладне повторно на повеќе места ќе има поројни дождови и грмежи. Локално се очекува процесите да бидат и поинтензивни, особено во западните делови од земјата. Ќе дува и засилен јужен ветер.

Во наредните денови ќе преовладува стабилно време. Од четврток дневните температури ќе бидат во постојан пораст. Малку посвежо ќе биде во вторник и среда.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Роналдо во Скопје – Еве ги неговите омилени јадења и пијалоци

(ВИДЕО) Роналдо слета во Скопје, а еве ја неговата тајна за топ форма

(ФОТО) Пепси 200, пиво 250, семки 150 денари – Еве ги цените на Градски во моментов

Бесплатни лежалки, кафе 2, пиво 3,5 Евра – Еве ги цените на плажа на Тасос

2 Евра за лежалка и чадор, 2,5 еспресо, 3 евра пиво – Еве ги цените на плажа во Грција

2 Евра еспресо, 6 Евра клуб сендвич – Проверете ги овие цени на плажа во Грција

Лето на Крф: Гиро од 2,5, лежалки од 8 до 20 Евра – Еве ги цените

Одите на одмор во Грција? Еве ги цените на овошјето и зеленчукот

singlepost_text