Погачици со сирење и сланина

Погачици со сирење и сланина

Интересно и вкусно јадење…

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 250 гр маргарин
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка прашок за печиво
  • 150-200 гр свежо кравјо сирење
  • 1 јајце
  • сланина Пекабеско

Начин на подготовка:

  1. Измешајте прашок за печиво, брашно и лажичка сол. Издробете 200 гр маргарин и додајте сирење. Сѐ измешајте во глатко тесто. Замотајте го во фолија и оставете го во фрижидер на два часа.
  2. Растегнете го тестото на од прилика половина сантиметар дебелина. Со чаша вадете погачици. Чашата ставајте ја на брашно секој пат пред вадење нова погачица.
  3. Со останатиот маргарин намастете ги калапите во плехот (не ставајте многу бидејќи и сланината ќе пушти маснотија). Ставете листови сланина во плехот околу секоја дупка, а во средина спуштајте погачици. Премачкајте ги со јајце и печете 12-15 минути на 220 степени додека не добијат убава златна боја.

Добар апетит!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Брз рецепт за чипс во рерна – Неодолив вкус за секоја прилика

Пица со кулен, сланина и феферонки – Новиот омилен пикантен деликатес

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

singlepost_text