Брзи мафини со кокос

Брзи мафини со кокос

Уживајте во слатките залаци со егзотичен вкус на кокос!

Состојки:

 • 1 јајце, благо разматено
 • 1/2 шолја млеко
 • 1/4 шолја масло
 • 1 лажичка есенција ванила
 • 1/2 лажичка сол
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 1/2 шолја шеќер
 • 1 шолја кокосово брашно
 • 1 1/2 шолја брашно

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 180 степени.
 2. Јајцето благо разматете го. Додајте млеко, масло и есенција ванила. Сѐ добро измешајте.
 3. Во смесата со јајцето додајте ги сите суви состојки и добро измешајте.
 4. Смесата ставете ја во намастен калап за мафини.
 5. Печете ги мафините во загреана рерна околу 25 минути. Печените колачиња оставете ги да се изладат па вадете ги од калапот и послужете.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text