Црно-бели топчиња

Црно-бели топчиња

Лесно и брзо до вкусни колачиња…

Состојки:

  • 100 гр бело чоколадо
  • 100 гр црно чоколадо
  • 1 лажица рум
  • 50 гр ф’стаци
  • 100 гр шеќер во прав
  • 200 гр марципан

Начин на подготовка:

  1. Марципанот измешајте го со шеќер, мелени ф’стаци и рум. Од смесата обликувајте топчиња. 
  2. Белото и црното чоколадо посебно растопете ги на пареа, па секое топче потопете го во бело или црно чоколадо – цело или само до половина. 
  3. Темниот дел на колачето испрскајте го со бело, а светлиот дел со црно чоколадо, како декорација. 
  4. Оставете ги колачињата да отстојат, па ставете ги во хартиени корпички и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта