Полжав погача – лисната и мека

Полжав погача – лисната и мека

Мека, лисната, се топи во уста – рецепт прекрасна полжав погача…

Состојки:

 • 1.2 кг брашно
 • 40 гр свеж квасец (или една и половина кесичка сув)
 • 2 дл млеко
 • 2 дл јогурт
 • 1 дл вода
 • 2 дл масло
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 лажички сол
 • 250 гр маргарин
 • 1 јајце за премачкување
 • 250 гр сирење за мачкање
 • 50 гр сусам
 • крупна морска сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text