Полнети тиквици по рецепт на нашите баби (ВИДЕО)

Полнети тиквици по рецепт на нашите баби (ВИДЕО)

Подгответе тиквици по старски рецепт…

Состојки:

 • 1 кг тиквици
 • 1/2 кг мелено месо
 • масло
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 100 мл варен домат
 • 100 гр ориз
 • домат за затварање
 • бибер
 • сол
 • 2 јајца
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Испржете на масло главица кромид и рендан морков, па кога ќе се пропржи додајте мелено месо, зачин, сол, бибер, магдонос и две јајца
 2. Оризот измијте го во неколку води па додајте го. Тиквиците исчистете ги, ако се долги исечете ги на саканата должина, потоа издлабете ги и полнете ги со подготвениот фил.
 3. Затварајте ги круговите со свеж домат. Печете во рерна на 200 степени 40-45 минути. Послужете топло.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text