ЗИМНИЦА: Лути печени пиперки со лук

ЗИМНИЦА: Лути печени пиперки со лук

Збогатете ја својата зимница со лути печени пиперки.

Состојки:

  • 1 кг лути пиперки
  • 1 чаша оцет
  • 2 чаши масло
  • 2 лажици сол
  • лук
  • магдонос

Начин на подготовка:

  1. На тава загрејте малку масло и испечете ги пиперките. Потоа, оставете ги да се исцедат од маслото, а за тоа време зовријте оцет, масло и изладете.
  2. Секоја пиперка потопете ја во смесата, ставете ја во тегла и посипете со сечкан лук и магдонос.
  3. Кога ќе дојдете до врвот од теглата, преку пиперките налијте го останатиот оцет и затворете.

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text