Мирисот на есента: Подгответе компот од крушки

Мирисот на есента: Подгответе компот од крушки

Крушките имаат сладок вкус, а содржат витамини А, Б1, Б2, Ц и Е, фолна киселина и минерали.

За крајот на летото ви донесуваме рецепт за компот од крушки кој ќе го обожавате!

Состојки:

  • 2 кг крушки
  • 500 гр шеќер
  • 1,5 л вода
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Прво излупете ги крушките, исечете ги на четвртини и исчистете ги, прво од коси.
  2. Пред обработка на крушките, згответе сируп од вода, шеќер, сок од лимон и ванилин шеќер. Кога течноста ќе зоврие додајте ги крушките. Гответе ги околу 10 минути.
  3. Откако сирупот ќе се излади, ставете во тегли и затворете ги.
  4. За подолго да траат – важна е пастеризацијата. Теглите нека бидат во вода 10-15 минути на околу 80 степени. Потоа оставете да се изладат.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text