По Југословенски рецепт: Еве како да подготвите војнички грав

По Југословенски рецепт: Еве како да подготвите војнички грав

Подгответе грав по југословенски рецепт…

Состојки:

 • 500 гр грав
 • 1 главица кромид
 • лук
 • 1 морков
 • ловоров лист
 • масло
 • сол
 • бибер
 • црвена пипер
 • сува пиперка
 • магдонос лист

Начин на подготовка:

 1. Гравот потопете го во студена вода и оставете го да отстои неколку часа. 
 2. Исцедете ја водата и повторно налијте студена вода. Гответе 15 минути, потоа процедете, налијте врела вода и додајте ситно сечкан кромид. Доливајте врела вода. 
 3. Благо пропржете го остатокот од кромидот со сечкан морков. 
 4. Во одвоен намастен сад додајте брашно, посолете и пржете додека благо не порумени. Додајте ситно сечкан лук и црвена пипер. 
 5. Запршката додајте ја во сварениот грав и гответе уште полоивина час со повремено мешање. Додајте бибер, сол и сечкан магдонос и ловоров лист.

 

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула