Едноставна и вкусна: Грчка салата

Едноставна и вкусна: Грчка салата

Оваа салата со свеж крцкав леб со рузмарин може да биде и лесен ручек!

Состојки:

 • 2 краставици
 • 3 поголеми домати
 • 1 главица кромид
 • 16 маслинки
 • 200 гр фета сирење
 • 4 гранчиња свеж рузмарин
 • 1 лажица маслиново масло
 • оригано
 • вински оцет
 • 8 листови зелена салата

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исчистете го и измијте го. Исечете ги краставиците на коцки, доматите на парчиња и кромидот на кругови. Измешајте сѐ, ставете рузмарин и додајте маслинки. Додајте масло, оцет и оригано. Додајте фета и лесно измешајте. Оставете малку да отстои за рузмаринот да пушти мириси.
 2. Сервирајте во чинии со подлога од зелена салата.

 

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки