Чоко малини торта

Чоко малини торта

Прекрасна торта со чоколадо и малини – ќе бидете воодушевени!

Состојки за кора:

 • 4 јајца
 • 280 гр шеќер
 • 120 гр густин
 • 160 гр брашно
 • 5 лажици ореви
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 5 лажици млеко
 • 5 лажици масло
 • сок од портокал
 • 150-200 гр чоколадо со 3 лажици масло за премачкување на кората

Состојки за жолт фил:

 • 300 мл млеко
 • 50 гр пудинг од ванила
 • 4-5 лажици шеќер
 • 200 гр маргарин

Состојки за црвен фил:

 • 300 гр малини
 • 150 гр шеќер
 • 100 мл вода
 • шлаг за декорација

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text