Кајгана со кромид и пиперки

Кајгана со кромид и пиперки

Ништо поубаво за вкусен оброк – кајгана со кромид и пиперки…

Состојки:

  • 4-5 јаца
  • 1 поголема пиперка бабура
  • 1 поголема главица кромид
  • 30 гр путер
  • 1 гранче лист магдонос
  • 3 прстофати сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. На путер издинстајте го кромидот исечкан на тенки парчиња, после 4 минути додајте пиперка. Посолете, поклопете и крчкајте на тивок оган додека зеленчукот не омекне, повремено мешајте.
  2. Додајте јајца и веднаш измешајте. Печете ја кајганата со постојано мешање, внимавајте да не ги пресушите јајцата и да не останат сирови.
  3. Послужете веднаш додека е топла со сирење, јогурт и домашен леб.

 

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text