Гулаш од колбаси: Селксо јадење кое сите го обожаваат!

Гулаш од колбаси: Селксо јадење кое сите го обожаваат!

Подгответе вкусен оброк…

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 250 гр праз
 • 250 гр колбаси Пекабеско
 • 2 моркови
 • магдонос лист
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Празот исечкајте го по должина па само белиот дел исечкајте го и кратко пропржете го на масло, заедно со исечкани колбаси. Потоа во лонец наредете во слоеви зеленчук и пропржени колбаси со праз, секој слој посолете го, побиберете го и посипете со мелено оригано.
 2. Ставете масло, потоа вода да биде прекриено и гответе додека зеленчукот не омекне. По потреба додавајте топла вода, а садот протресете го.
 3. Готовото јадење посипете го со сечкан магдонос и послужете го топло.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text