Единствени погачици од тиквици и компири (ВИДЕО)

Единствени погачици од тиквици и компири (ВИДЕО)

Вкусен оброк од тиквици, за доручек, вечера или како ужина…

Состојки:

 • 1 поголема тиквица
 • 1 компир
 • 100 гр чадени колбаси
 • 1 лажица кисела павлака
 • сол
 • бибер
 • 2 лажици гриз
 • 2 лажици презла
 • 1 главица кромид
 • 1 лажичка црвена пипер
 • 2 јајца
 • магдонос лист
 • 1/2 прашок за печиво
 • 2 чешниња лук
 • рендан кашкавал
 • семки

Начин на подготовка:

 1. Тиквицата и компирот исчистете ги и изрендајте ги, посолете и оставете ги 10 минути да отстојат, а потоа добро исцедете ги.
 2. Додајте сечкан колбас, павлака, бибер, пипер, гриз, презла, сечан кромид, 2 јајца, магдонос, ситно сечкан лук и прашок за печиво. Сѐ добро измешајте со раце.
 3. Намастете калапи од мафини и полнете ги со подготвената смеса. Израмнете со лажица, додајте од горе рендан кашкавал и посипете со семки.
 4. Печете во рерна на 200 степени 30-40 минути. Послужете како прилог или како главно јадење со сезонска салата.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

singlepost_text