Мини суфле од зеленчук

Мини суфле од зеленчук

Оваа мусака од зеленчук можете да ја направите и во голем сад, но вака ќе изгледа поинтересно.

Состојки:

 • 2 помали тиквици
 • 2 бели компири
 • 2 цвета брокули
 • 2 моркови
 • 1 средна главица кромид
 • 1 лажица путер
 • 2 јајца
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • 150 гр исцедено свежо сирење
 • 50 гр рендан пармезан
 • 1 мускатно оревче
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Тиквиците, варените компири и морковите исечкајте ги на кругови. Брокулите кратко бланширајте ги.
 2. Загрејте ја рерната на 180 степени. Кромидот исечкајте го на коцки и пропржете го на путер. Измешајте жолчки, магдонос и потоа со лажица измешајте белки кои сте ги разматиле во цврст снет. Посолете ја смесата, побиберете и додајте мускатно оревче.
 3. Намастете 4 помали калапи и наредете ги со ред зеленчук (наизменично), а помеѓу зеленчукот фил од сирење и јајца. На крај посипете со пармезан и запечете 15 минути.

 

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text