Брзи погачици од компир пире

Брзи погачици од компир пире

Еве одличен начин да го искористите пирето од компири кое ви останало после ручек.

Состојки:

 • 225 гр меко брашно
 • 3 лажички прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка бибер
 • 85 гр путер
 • 225 гр ладно пире од компири
 • 2 јајца

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 200 степени. Во голем сад измешајте брашно, сол, бибер и прашок за печиво. Во истиот сад ситно изрендајте путер и додајте го изладеното пире. Едно цело јајце разматете и истото додајте го во садот. 
 2. Замесете тесто со раце без додавање вода, млеко и слично, ви требаат 2-3 минути за сѐ убаво да се поврзе. 
 3. Тестото развлечете го на побрашнета подлога на дебелина од 1 см и со чаша вадете облици. 
 4. Обложете тепсија со хартија за печење, малку побрашнете и наредете ги погачиците. Останатото јајце разматете го со малку сол и со него премачкајте ги погачиците. 
 5. Ставете ги погачиците во загреана ререна да се печат 20 минути или додека не добијат златна боја.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text