Варена пиперка сомборка

Варена пиперка сомборка

Без неа ниедна зимница не е целосна!

Состојки:

 • 1 л оцет
 • 3 л вода
 • 1 кесичка конзерванс
 • 5 лажици шеќер
 • 3 лажици сол
 • 1 кесичка бибер во зрно
 • 4 кг пиперки сомборки

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги пиперките од семки.
 2. Во тенџере ставете вода, оцет, конзерванс, шеќер и сол. Оставете малку да зоврие да се растопат шеќерот и солта. Намалете го огнот, па спуштајте ги пиперките да се варат.
 3. Варете ги по една минута. Вадете ги со решеткаста лажица на тацна. Кога сите ќе бидат готови наредете ги во тегли, а помеѓу нив ставете бибер во зрно.
 4. Кога пиперките ќе ги наредите, прелијте ги со врелата течност во која ги зготвивте и затворете со метални капаци.

 

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text