Што да готвите денеска? – ручек од стар леб и бешамел

Што да готвите денеска? – ручек од стар леб и бешамел

Нов вкус, ручек од стар леб, бешамел и спанаќ.

Состојки:

 • Стар леб
 • Брашно
 • Млеко
 • Масло
 • Сол
 • ФИЛ
 • 200 гр гауда сирење
 • 300 гр обично сирење
 • 2 јајца
 • 350 гр спанаќ
 • 2 чешниња лук
 • Сол
 • Бибер

 

 

Подготовка:

 1. Лебот се сече на коцки и се ставаат во огноотпорен сад.
 2. Се прави бешамел од млекото, брашното и маслото, па се посолува.
 3. Се додаваат изматените јајца со сирењата.
 4. Се прелева сосот преку лебот, и се остава да упие.
 5. Спанаќот се чисти, се обарува со лукот и зачините и се става на лебот со бешамел.
 6.  Се пече на претходно загреана рерна на 180 степени.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сендвичарата „7ца“ со нови цени – Погледнете ги тука

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text