Ролни од тиквици со смеса од ореви

Ролни од тиквици со смеса од ореви

Подгответе вкусно предјадење…

Состојки:

 • 3 големи тиквици
 • прстофат морска сол
 • сок од половина лимон
 • 2 шолји сечкани ореви
 • 2 шолји свежи листови босилек
 • 3 чешниња лук
 • 2 домати

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги тиквиците на тенки, широки ленти по должина, ставете ги во сад, прелијте ги со вода, додајте сок од лимон и оставете ги два часа да се маринираат.
 2. Исцедете ги, измијте ги и повторно исцедете ги. За подготовка на смесата за полнење ставете ореви, босилек и лук во блендер и изблендирајте.
 3. Ставете ги лентите тиквици на работна површина па во средина на секоја лента ставете по лажица од смесата со ореви и мало парче домат.
 4. Замотајте ги лентите од тиквици и зацврстете ги со чепкалки. Ролните послужете ги украсени со босилек.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text