Одмрзнете го месото за 10 минути!

Одмрзнете го месото за 10 минути!

Морате брзо да подготвите ручек, а во фрижидер имате само замрзнато месо?

Кога имате малку време и состојки кои не се подготвени за готвење, послужете се со трикови. Еве како за само неколку минути да го одмрзнете месото.

Потребни ви се два метални садови и една пластична кеса. Месото ставете го во кесата. Едниот метален сад свртете го наопаку и на него ставете го месото. Потоа месото префрлете го во друг сад наполнет со врела вода. Почекајте пет минути и почнете со подготовка на месото.

Тајната на овој трик е што металот е одличен спроводник на топлина која рамномерно се распоредува по месото и го топи мразот од него.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text