Оброк во чаша: Напивка која го лади телото и топи килограми

Оброк во чаша: Напивка која го лади телото и топи килограми

Високите темпратури го затвараат апетитот, а готвењето покрај шпорет на никого не му претставува задоволство.

За да си ја олесните работата во кујна и притоа да се нахраните со здрави калории, витамини и минерали, еве рецепт за течен оброк во чаша кој ќе ве освежи, ќе ве засити и ќе ви помогне при слабеење.

Состојки:

  • 2 раце спанаќ
  • 1/2 шолја капини
  • 1/2 краставица (неизлупена)
  • неколку листови мента
  • 1 лажичка сок од лимон или портокал

Начин на подготовка:

  1. Добро измијте го изладеното овошје.
  2. Капините и краставиците исечкајте ги на парчиња.
  3. Сите состојки ставете ги во блендер и изблендирајте, а ако сакате ледена напивка додајте нколку коцки мраз.
  4. Напивката содржи: железо, влакна,протеини, калиум, магнезиум, витамини, фолна киселина, флавоноиди…

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text