Џем од аронија – извор на здравје!

Џем од аронија – извор на здравје!

Од ова чудотворно овошје, познато по својата лековитост, можете да направите исклучително вкусен џем.

Состојки:

  • 2 кг аронија
  • 2 кг шеќер
  • сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

  1. Аронијата иситенете ја со миксер, ставете во тенџере и додајте шеќер.
  2. Добро соединете и ставете на најсилна температура да зоврие, а потоа намалете ја температурата толку да смесата и натаму врие.
  3. Гответе со постојано мешање до саканата густина.
  4. На крај додајте сок од еден лимон и гответе уште 5 минути.
  5. Тенџерето прекријте го со влажна кујнска крпа и оставете џемот да се излади. Ставете го џемот во чисти стерилизирани тегли, херметички затворете и оставете ги на суво и ладно место.
  6. Уживајте во вкусниот џем!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text