Ви загоре тенџерето и не се чисти? Нудиме 3 евтини и практични решенија

Ви загоре тенџерето и не се чисти? Нудиме 3 евтини и практични решенија

На сите ни се случува додека го подготвуваме ручекот, јадењето да ни загори. Да бидеме искрени знае често да ни се случува 🙂 И тоа поради работење повеќе домаќински работи истовремено, гледајќи некој добар филм или седејки на мобилен телефон и социјални медиуми.

Но, читателка на Gotvi.mk предлага 3 практични решенија кои таа ги практикува во вакви случаи:

  1. Измешајте 2 лажички сода бикарбона со 1 мала чашка алкохолен оцет. Сипајте ја смесата во загореното тенџере и оставете да отстои додека се појавуваат меурчиња.
  2. Прашокот за перење алишта наоѓа своја примена и во кујната. 1 лажичка прашок измешајте со 1 кафена шоља обична вода, ставете во тенџерето и потоа на шпорет да зоврие. Оставете да се олади и потоа измијте со помош на сунгер и детергент за садови.
  3. Ставете кока кола во загореното тенџере и оставете да отстои околу 3 часа. Потоа измијте со помош на сунгер и детергент за садови.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text