Меки галети по рецептот на Џејми Оливер

Меки галети по рецептот на Џејми Оливер

Најубавите колачи со топла напивка се свежи, домашни галети. Послужете ги посипени со шеќер или мармалад.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 300 мл млеко
 • 225 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 100 гр путер
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, додајте млеко, малку сол, брашно и растопен путер.

   

 2. Оставете го тестото да отстои околу половина час, па ставете го во врела тава за галети. Печете до златножолта боја.

   

 3. Сервирајте ги посипени со шеќер во прав. Исто така, одлично одат и со џем од некое ароматично овошје.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text