Брз превртен колач со сливи и јаболка

Брз превртен колач со сливи и јаболка

Брзо се подготвува, идеален е за десерт, но и за слатка ужина!

Состојки:

  • 1 пакување лиснато тесто
  • 300 гр сливи
  • 300 гр јаболка
  • 150 гр шеќер
  • 1 ванилин шежер
  • 40 гр путер
  • рум

Начин на подготовка:

  1. Посипете шеќер по дното на плехот, па наредете го овошјето: ред сливи исчистени од коски, ред парчиња јаболка. Посипете ванилин шеќер по овошјето, пропрскајте го со рум и зачинете го со грутки путер. Развлечете го лиснатото тесто така да го прекрие овошјето и малку тесто завлечете на страна, по рабовите на плехот.
  2. Печете околу 40 минути на 200 степени и повремено проверувајте дали тестото се пече рамномерно. Кога ќе биде испечено извадете го го плехот и оставете го колачот да се излади.
  3. Исечете на коцки, послужете и уживајте!

 

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text