Експлозија од вкусови: Брауни од чоколадо и портокал

Експлозија од вкусови: Брауни од чоколадо и портокал

Овој десерт сигурно не сте го пробале на овој начин…

Подгответе два портокали исечкани на кругови. Додајте половина лажичка шеќер и една шолја вода. Загрејте на тивок оган додека не омекнат, потоа оставете ги на хартиена салфета.

Подгответе вода за да растопите 200 гр црно чоколадо и ставете кокосово масло, па сѐ добро измешајте. Во сад ставете една шолја мелени бадеми, 6 лажици хејдино брашно, 3 лажици пченкарно брашно, половина лажичка прашок за печиво, шолја вода и разматете со миксер. Додајте 2 лажици шеќер во прав, а потоа и останатите состојки и растопеното чоколадо.

Во смесата додајте парчиња портокал, смесата разлејте ја во плех и декорирајте ја со парчиња портокал.

Остатокот од деталите за подготовка на овој колач погледнете ги во видеото:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text