Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Овен крушки можете да користите и друго овошје…

Овошните сирупи не морате да ги користите само за подготовка на сок, туку и како здрав засладувач во овесна каша, прелив за сладолед или палачинки, а можете да ги додавате и во смути.

Состојки:

  • 1 кг крушки
  • 0,5 л вода
  • 800 гр кафеав шеќер
  • 2 лажички лимонска киселина

Начин на подготовка:

  1. Исчистете ги крушките, исечкајте ги на парчиња и ставете ги во врела вода. 
  2. Додајте кафеав шеќер и лимонска киселина па гответе додека шеќерот не се растопи, а крушките не омекнат. Сирупот процедете го во чисти шишиња, затворете ги па пастеризајте ги околу 20 минути. 
  3. Послужете сок разреден со вода и уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text