Кремаста торта со пишкоти готова за неколку минути

Кремаста торта со пишкоти готова за неколку минути

Малку е да се каже дека се прави брзо, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

 • 5 мали пакувања кисела павлака Пекабела
 • 2 големи пакувања пишкоти
 • 10 лажици шеќер
 • 2 лажици мед
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • малку рум
 • 500 гр овошје (јагоди, малини, киви, вишни)
 • шлаг

Начин на подготовка:

 1. Наредете пишкоти во длабок сад (или пластична кутија). На нив наредете овошје.

   

 2. Со лажица разматете павлака, мед, ванилин шеќер и шеќер, па со овој крем прелијте го овошјето. Во павлаката, ако сакате кремот да биде поцврст, додаје растопено желе.

   

 3. Изладете го колачот 2-3 часа во фрижидер, па прекријте го со разматен шлаг, па украсете со овошје, бадеми или рендано чоколадо.

 

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text