Колач со јогурт по рецептот на нашите баби

Колач со јогурт по рецептот на нашите баби

Направете вкусен јогурт-колач кој ќе ве врати во детството.

Состојки:

 • 250 гр маргарин
 • 500 гр брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер
 • 5 жолчки
 • 120 гр шеќерФил: 
 • 5 белки
 • 250 гр шеќер
 • 7 лажици брашно
 • 800 мл јогурт
 • 500 гр павлака

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Повеќе од 80 посни и веге рецепти

Потпечена боранија

Шарена боранија

Леќа со печурки

Тавче гравче

 

singlepost_text