Баклава стапчиња по оригинален ориентален рецепт

Баклава стапчиња по оригинален ориентален рецепт

Баклавата е идеален десерт, а еве начин како брзо да ја подготвите!

Изблендирајте ореви и бадеми. Потоа во посебен сад ставете ја смесата и додајте цимет, рендана кора од лимон и кора од портокал, па додајте јаворов сируп.

Измешајте и ставете на намастени кори, дел по дел, правејќи облици на стапчиња.

Наредете ги во плех. Во друг сад измешајте сок од портокал и јаворов сируп, малку ванила, па оставете да зоврие. Со добиениот сируп прелијте ги баклавите.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text