Највкусната солена торта со тост леб

Највкусната солена торта со тост леб

Декоративно предјадење со богат вкус!

Состојки:

 • 1 пакување тост леб
 • 300 гр мајонез
 • 800 мл павлака Пекабела
 • 300 гр шунка Пекабеско
 • 1,5 лажица кечап
 • 8 кисели краставички
 • 5 варени јајца
 • 100 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Наредете 6 парчиња тост леб на послужавник и формирајте кора.
 2. За првиот фил, во сад измешајте 100 гр мајонез, 1 павлака, 300 гр рендана шунка и 1,5 лажица кечап. Филот нанесете го на кората и прекријте со тост леб формирајќи втора кора.
 3. За вториот фил, соединете 100 гр мајонез, 1 павлака и 3 рендани кисели краставички. Премачкајте ја кората и повторно прекријте со тост леб, така што ќе добиете трета кора.
 4. За третиот фил, измешајте 100 гр мајонез, 1 павлака, 5 рендани јајца и 5 кисели краставички. Распоредете го филот преку третата кора и премачкајте ја тортата со павлака. Преку павлаката посипете рендан кашкавал.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

 

singlepost_text