Афродизијак, седатив и сојузник во топењето на салото – јадете го често

Афродизијак, седатив и сојузник во топењето на салото – јадете го често

Мускатното оревче е тропска билка со стебло како кајсија. Има бројни здравствени придобивки, и има голема примена во медицината, како и козметиката.Одличен лек е за гастритис, манини, како и проблеми со штитната жлезда.

Претставува совршен антиоксиданс, нискокалоричен е па помага и за слабеење, бидејќи е нискокалоричен.

Стимулативно делува и на мозокот, а претставува и природен седатив и афродизијак.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко