Фолијата има две страни – која треба да биде свртена кон храната?

Фолијата има две страни – која треба да биде свртена кон храната?

Алуминиумската фолија има две различни страни.
Додека едната е сјајна и исполирана, другата е мат. Тоа е резултат на процесот на производство, а тоа влијае врз подготвувањето на храната.
Некои произведувачи тврдат дека храната ставена на мат страната и замотана во неа пружа максимална ефикасност.
Но, без оглед на која страна сте ја ставиле, алуминиумската филија ќе осигура еднакво добар ефект и во замрзнувањето и во подготвувањето храна.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text