Шпагети на кинески начин

Шпагети на кинески начин

Подгответе вкусни шпагети по кинески рецепт…

Состојки:

 • 200 гр тенки шпагети
 • 200 гр шампињони
 • 100 гр спанаќ
 • 200 гр тиквици
 • 100 мл соја сос
 • 100 гр морков
 • 200 гр праз
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажица ѓумбир
 • 1 лажица вегета
 • 100 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот измијте го, исчистете го и исцедете го. Празот и тиквиците исечкајте ги синтно, а шампињоните на листови. Исечкајте ги лукот и морковот и бланширајте. 
 2. Згответе ги шпагетите во несолена вода, но не до крај. Исцедете ги и оставете ги на топло место. 
 3. На загреано масло во длабока тава кратко испечете го лукот и морковот и ставете ги на шпагетите. 
 4. Во истиот сад додајте малку масло, пропржете ги празот и тиквиците па ставете ги на шпагетите. Постапката повторете ја со спанаќот и шампињоните. 
 5. На крај додајте ѓумбир, соја сос и вегета, измешајте па вратете во садот.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text