Домашни пишкоти

Домашни пишкоти

Одлични се со кафе или чај, но и како состојка во бројни десерти.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 150 гр шеќер
  • 110 гр брашно
  • 1/2 лажичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
  2. Одвојте ги белките и жолчките. Во сад разматете шам од белки, а потоа постепено додајте 2 лажици шеќер. Во друг сад измешајте жолчки со остатокот од шеќерот. Мшајте додека не стане густо.
  3. Просејте го брашното и прашокот за печиво, додајте половина од шамот од белки во мешавината со жолчки, а потоа измешајте го и брашното. На крај додајте ги останатите белки и полека измешајте.
  4. Смесата ставете ја во шприц за филување и нанесете го саканиот облик на хартија за печење. Печете околу 8 минути.

Уживајте!

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text