Супер идеја за ручек: Неодоливи ражничи

Супер идеја за ручек: Неодоливи ражничи

Едноставно, а превкусно јадење!

Состојки:

 • 8 долги гранчиња рузмарин
 • 2 истолчкани чешниња лук
 • 1 лажичка рендана кора од лимон
 • 1 лажичка чили во прав
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • морска сол
 • свежо мелен црн бибер
 • 1.2 кг свинско месо исечкано на коцки

Начин на подготовка:

 1. Отстранете ги ливчињата од гранчињата рузмарин, но оставете 4 сантиметри ливчиња на врвот. Остатокот оставете го на страна.
 2. Наострете го другиот крај на гранчињата со нож.
 3. Останатиот рузмарин ставете го во блендер и додајте лук, кора од лимон, масло, сол, бибер и фино изблендирајте.
 4. Месото ставете го во сад и додајте му половина од маринадата од рузмарин, па маринирајте го десетина минути.
 5. Печете по 6 минути од секоја страна. Ражничите се готови кога од надвор имаат убава кора.
 6. Послужете со остатокот од маринадата.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text