Бел мексикански сос

Бел мексикански сос

Збогатете ги јадењата со пикантен сос од јогурт и чили.

Состојки:

  • 1/2 шолја немасен јогурт
  • 2 лажици ситно сечкан магдонос
  • 1 млад кромид (зелениот дел, ситно сечкан)
  • 1 лажичка сок од лимета
  • 1/2 лажичка мед
  • 1/4 лажичка сол
  • 1/4 лажичка чили во прав

Начин на подготовка:

  1. Во чинија со средна големина ставете ги сите состојки и добро измешајте.
  2. Прелијте го јадењето со лажица сос по порција и уживајте!

 

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text