Рецепт за оригинална српска чорба

Рецепт за оригинална српска чорба

Нема ништо повкусно од домашна чорба…

Состојки:

 • 500 гр пилешко бело месо
 • 1,5 л пилешки бујон
 • 150 гр моркови
 • 150 гр пашканат
 • 100 гр кромид
 • 100 мл масло
 • 80 гр домат
 • брашно
 • сол
 • бибер
 • пипер

Начин на подготовка:

 1. Испржете го ситно сечканиот кромид, морковите и пашканатот исечкани на коцки, посолете и налијте пилешки бујон.
 2. Гответе 15 минути, па додајте пилешко месо исечкано на коцки. Продолжете со готвење уште половина час.
 3. Направете запршка од брашно и зачински пиперки па ставете во чорбата пред крај, потоа ставете домат исечкан на коцки и послужете.

 

Добар апетит!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Брз рецепт за чипс во рерна – Неодолив вкус за секоја прилика

Пица со кулен, сланина и феферонки – Новиот омилен пикантен деликатес

Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Вистински пица деликатес

Ултра брзи пица мафини

Вегетаријанска пица

Пица а ла Бица

singlepost_text