Лесен ручек за 15 минути: Сочна фритата од зеленчук и сирење

Лесен ручек за 15 минути: Сочна фритата од зеленчук и сирење

Најбрзиот летен ручек кој ќе ве изненади со преубавиот вкус…

Состојки:

 • 3 големи јајца
 • 5 белки
 • 280 гр свеж спанаќ
 • 200 гр шери домати
 • 4 лажици сирење моцарела
 • 1 главица кромид
 • 2 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Загрејте маслиново масло во голема тава, па препржете го кромидот исечкан на ситни парчиња додека не омекне. За тоа ќе ви биде потребна една минута.
 2. Префрлете го кромидот во посебен сад, во кој сте измешале јајца и белки, па додајте го и сечканиот спанаќ.
 3. Вратете ја смесата во тавата, а на врвот распоредете домати сечкани на половини. Поклопете ја тавата и оставете така да се пече околу четири минути додека смесата од јајца не почне да стврднува по рабовите.
 4. Во претходно загреана рерна на 200 степени ставете ја фритатата на околу 4 минути додека термички не се обработи и врвот на јадењето.
 5. Прекријте ја површината на фритатата со моцарела и оставете да се пече уште минута додека сирењето не се растопи.
 6. Пресечете на четири дела и послужете со тост леб.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text