Полнети печени праски: Сочен десерт готов за миг!

Полнети печени праски: Сочен десерт готов за миг!

Се подготвуваат исклучително лесно, а вкусот нема да го заборавите!

Состојки:

  • 12 праски
  • 200 гр бисквити
  • 2 јајца
  • шеќер (по вкус)
  • путер
  • ванилин шеќер

 

Начин на подготовка:

  1. Праските измијте ги, па пресечете ги на половини и извадете ги коските. Потоа внимателно издлабете ги со лажичка.
  2. Разматете јајца, додајте издробени бисквити и изгмечени праски и по ваша желба ванилин шеќер, па со добиената смеса наполнете ги издлабените половини.
  3. Вака подготвените праски наредете ги во огноотпорен сад намастен со путер, посипете со шеќер (по вкус), и оставете ги во рерна да се печат половина час на температура од 180 степени.
  4. Праските оставете ги добро да се изладат, па послужете.

 

Уживајте!

Повеќе на Gotvi.mk:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text