Најбрзата погача без квасец (ВИДЕО)

Најбрзата погача без квасец (ВИДЕО)

Брзо, лесно и вкусно…

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 1/2 кесичка прашок за печиво или 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 50 мл масло
  • 100 мл вода
  • 1 белка
  • крупна сол
  • ким

 

Начин на подготовка:

  1. Во вангла ставете брашно, прашок за печиво (или сода бикарбона), сол, масло и вода, замесете глатко тесто. Оставете да мирува 10 минути, па повторно размесете го и развлечете го на половина сантиметар дебелина. Оставете го во тепсија 5-6 минути, па со нож засечете на коци, премачкајте со белки и посипете со ким.
  2. Печете на 200 степени околу 15-20 минути. Послужете топло со млеко, јогурт…

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text