Мафини со јагоди и лимон

Мафини со јагоди и лимон

Уживајте во сочниот и освежувачки десерт…

Состојки:

 • 1/4 шолја масло
 • 1/2 шолја млеко
 • 1 јајце
 • рендана кора од еден лимон
 • 125 гр бело брашно
 • 90 гр брашно од цело зрно пченица
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100 гр кристал шеќер
 • 50 гр кафеав шеќер
 • 1 шолја сечкани јагоди

 

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Во калап за мафини ставете хартиени корпички.
 2. Во сад со средна големина измешајте масло, млеко, јајце и сок од 1 лимон.
 3. Во посебен сад измешајте рендана кора од лимон, бело брашно, брашно од пченица, сол, прашок за печиво, бел и кафеав шеќер. Додајте сечкани јагоди. Потоа во оваа смеса додајте ги и влажните состојки и внимателно измешајте. Наполнете ги калапите со смесата до 3/4 од корпичките.
 4. Печете во загреана рерна околу 25 минути. Кога мафините се печени, почекајте 10 минути да се изладат, па извадете ги од калапите и послужете.

 

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text