Слатки прженици за доручек

Слатки прженици за доручек

Овие слатки прженици се неодоливи, а толку лесно се подготвуваат…

Состојки:

 • 4 парчиња стар леб
 • чоколаден крем
 • банани
 • 150 мл млеко
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 јајце
 • презла
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Со чоколаден крем намачкајте ги парчињата леб, преку наредете банани исечкани на кругови и покријте со друга половина леб. 
 2. Млекото засладете го и додајте разматено јајце. Споените парчиња леб потопете ги во млеко со јајце, а потоа во презла. Пржете на масло од двете страни. 
 3. Додека се уште се топли, посипете ги со шеќер во прав и послужете со млеко.

 

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед