Не фрлајте ја ни случајно кората од оваа овошка – лекува псоријаза, отстранува брадавици и избелува заби

Не фрлајте ја ни случајно кората од оваа овошка – лекува псоријаза, отстранува брадавици и избелува заби

Кога ќе го прочитате овој текст веќе никогаш нема да фрлите ниту една кора од банана. Во некои земји како Индија, кората од оваа вкусна овошка ја сметаат за деликатес.Доколку втирете кора од банана на кожата, таа ќе делува како антиоксиданс, ќе ја хидрира и ќе го ублажи чешањето, а помага и при псоријаза. Се користи внатрешната страна на кората.

Обичните, безопасни брадавици можат да се отстранат така што ќе ја втриете внатрешноста од кората врз нив.

Она што ќе ви се допадне е тоа што кората на бананата, исто како и кокосовото масло, има моќ да ги избели вашите заби.  Доколку секој ден практикувате да ги истриете забите со кората ќе забележите значително подобрување.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text