Исекол кромид и направил специјалитет: Ова јадење ќе ве воодушеви!

Исекол кромид и направил специјалитет: Ова јадење ќе ве воодушеви!

Кромидот го подобрува вкусот на секое јадење…

А еве како да подготвите француска супа од кромид:

Прво исечете багет на парчиња. Излупете и исечете околу 6 главици кромид, но и неколку чешниња лук. Потоа растопете путер во тава.

Додајте лук, а по две минути и кромид. За помалку од 45 минути сè ќе биде карамелизирано. Потоа налијте го кромидот со шолја бело вино.

Додајте три чаши пилешки бујон и една лажичка лут сенф.

Додајте уште три чаши говедски бујон. Гответе 25 минути, и не заборавајте сол и бибер.

Супата прекријте ја со багет и кашкавал. Печете во рерна додека кашкавалот не се растопи.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text