Куглоф со тахин

Куглоф со тахин

Читателка на Gotvi.mk, Тереза Мена, на Инстаграм ни испраќа вкусен рецепт за куглоф со тахин. Еве како да го приготвите:

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1,5 чаша шеќер
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша масло
 • 1 чаша тахин
 • 1 прашок за печиво
 • 2 чаши брашно

Чашата е околу 220 грама.

Начин на приготвување:

 1. Се матат шеќерот и јајцата пенасто.
 2. Потоа се додаваат течните состојки, а на крајот се ставете ги брашното и печивото.
 3. После додавањето на брашното смесата се меша со дрвена лажица
 4. Се истура смесата во претходно намачкан со масло и посипан со сусам модла за куглоф како на сликата и се пече во претходно загреана рерна на 160 степени околу 35 минути.
 5. Може да се стават и сечкани ореви по желба.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта