Наполнете главица кромид со мелено месо и замотајте ја во сланина: Јадење кое остава без здив! (ВИДЕО)

Наполнете главица кромид со мелено месо и замотајте ја во сланина: Јадење кое остава без здив! (ВИДЕО)

Ако сакате да ги импресионирате гостите со своите кулинарски способности, искористете го овој едноставен рецепт, за кој не ви требаат посебни вештини, туку само малку време и три состојки.

Состојки:

 • кромид
 • мелно месо
 • сланина

Начин на подготовка:

 1. Главиците кромид исчистете ги и издлабете ги, па наполнете ги со мелено месо. Остатокот од кромидот кој сте го извадиле од главиците, исечкајте го и измешајте го со мелено месо.

   

 2. Потоа свиткајте ги главиците со неколку листови сланина, така што кромидот ќе биде целосно прекриен.

   

 3. Ставете на тава или на скара да се печат, а пред крај на врвовите на овие необични ќофтиња ставете парче кисела краставичка или пиперка, како и малку кашкавал.

   

 4. Допечете уште неколку минути, па послужете со топено сирење или павлака.

   

 5. Погледнете го видеото и почнете со подготовка!

 

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки