Ќофтиња од моркови

Ќофтиња од моркови

Пробајте пикантни залаци од вкусни моркови…

Состојки:

 • 1 кг моркоци
 • 2 јајца
 • 1 лажица брашно
 • 2 главици кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • 3 лажици гриз
 • земичка
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги морковите, измијте ги и обварете ги во солена вода. Исцедете ги и испасирајте ги со вилушка. 
 2. Во морковите измешајте јајца, брашно, гриз, исечкан кромид и лук, навлажнета и исечкана земичка. По потреба посолете и добро изедначете ја масата. 
 3. Правете ќофтиња и пржете ги на врело масло.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text