Рецепт за највкусните солени галети: Ќе ги правите постојано!

Рецепт за највкусните солени галети: Ќе ги правите постојано!

Кога еднаш ќе ги пробате, ќе ги правите секогаш!

Состојки:

  • 800 гр брашно
  • 250 гр маргарин
  • 2 кесички прашок за печиво
  • 2 јајца
  • 2 дл масло
  • 1 неполна чаша вода
  • 100 гр сусам
  • 4-5 лажички сол

Начин на подготовка:

  1. Брашното измешајте го со маргарин. Додајте прашок за печиво, јајца, масло, вода, сусам и сол.
  2. Сè добро измешајте и направете топчиња со големина на орев или помали. Редете ги топчињата на преса и печете.

 

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text